Inscenizacja wjazdu posłów na sejm unijny do Lublina i pokaz muzyki i tańca renesansowego towarzyszyły w piątek otwarciu wystawy poświęconej przypadającej w przyszłym roku 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Można ją oglądać przed siedzibą Muzeum Lubelskiego i na pl. Litewskim.
Ekspozycja zawiera plansze informacyjne przybliżające historię relacji polsko-litewskich od końca XIV wieku do zawarcia unii w 1569 roku. Znajdują się na nich m.in. ilustracje i ryciny z muzealnych zbiorów.
- Pokazujemy długi proces, jakim było dojście do Unii Lubelskiej. On rozpoczął się wraz z objęciem władzy przez Władysława Jagiełłę. Często o tym zapominamy, ale to w Lublinie 2 lutego 1386 roku panowie polscy obwołali go królem. Ten związek później został we wspaniały sposób potwierdzony podpisaniem tu Unii Lubelskiej. Nasza wystawa pomaga prześledzić losy tego związku aż do początku XVII wieku – mówi dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego.
Jeden z egzemplarzy wystawy przez cały przyszły rok będzie eksponowany przed siedzibą Muzeum Lubelskiego. Drugi do końca lutego będzie można oglądać przed pałacem Lubomirskich (Wydział Politologii UMCS) przy pl. Litewskim. Później ma być prezentowany m.in. w Warszawie, Krakowie i Sandomierzu.